Usługa
Leczenie ortodontyczne
Leczenie ortodontyczne zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz występujących nieprawidłowości czynnościowych u dzieci, młodzieży i dorosłych.
Ortodonta ocenia prawidłowość morfologii i funkcji poszczególnych elementów w układzie stomatognatycznym, czyli jamie ustnej i szczękowej części twarzoczaszki. Przy spostrzeżeniu nieprawidłowości, planuje się leczenie ortodontyczne a także często zdarza się kierowanie pacjentów do innych specjalistów w zależności od potrzeby, np. logopedy, laryngologa, chirurga szczękowo-twarzowego czy periodontologa. W zależności od wieku i charakterystyki wady, leczenie cechuje się wdrażaniem różnych rozwiązań.
Najczęściej zadawane pytania
- U dzieci w wieku 3-4 lat wprowadza się leczenie wczesne czyli interceptywne. Hamuje ono powstanie i eliminuje nieprawidłowe nawyki, dysfunkcje i wady zgryzu. Zaleca się m.in. mioterapię, reedukację, szlifowanie korekcyjne zębów mlecznych oraz proste aparaty takie jak płytki przedsionkowe, płytki przedsionkowe z zaporą dla języka czy równie. W przypadku wystąpienia nieprawidłowych nawyków (np. zbyt długie ssanie smoczka u dziecka) lub dysfunkcji mięśni w jamie ustnej – dziecko kieruje się na terapię logopedyczną w celu korekty powstałej dysfunkcji, ewentualnie przygotowanie do leczenia ortodontycznego.
- W wieku 6-7 lat wdrażane może zostać leczenie czynnościowe aparatem ruchomym, wówczas dziewczynki jak i chłopcy są w pierwszej fazie intensywnego wzrostu i aparaty ruchome są skuteczne w leczeniu wielu wad zgryzu. W tym wieku dochodzi do intensywnej wymiany uzębienia mlecznego na stałe (siekacze, pojawiają się „szóstki”), gdzie stan ten wymaga oceny .
- Okres pomiędzy 7-9 lat, czyli okres uzębienia mieszanego i wczesnego stałego, to czas wymagający kontroli u ortodonty, który może zdiagnozować w tym okresie różne nieprawidłowości szkieletowe, zębowe i czynnościowe. Jest to też graniczny wiek wprowadzenia ważnych aparatów czynnościowych przy dużych wadach zgryzu (np. maski twarzowej przy progenii i hipoplazji szczęki, aparatu Hyrax/Hassa przy zwężeniu szczęki).
- 9-11 lat dla dziewczynek to okres silnego wzrostu – wówczas korzystne jest leczenie czynnościowe aparatami ruchomymi. Są one bardzo skuteczne w niektórych wadach zgryzu – szkieletowych (jeśli wada jest efektem dysproporcji w budowie szczęki względem żuchwy) i zębowych.
- 13-14 lat to okres intensywnego wzrostu chłopców, w tym wieku również może zostać wprowadzone leczenie czynnościowe u chłopców (np. leczenie wad dotylnych, tzw. tyłozgryzów).
- Młodzież z powodu wady zgryzu i zaburzeń czynnościowych może być leczona ortodontycznie, logopedycznie i chirurgicznie, w zależności od rodzaju i wielkości wady. Wprowadza się aparaty ruchome, stałe cienkołukowe (czyli aparat stały z zamkami na poszczególnych zębach i drucikami) oraz stałe grubołukowe, towarzyszące leczeniu aparatem stałym cienkołukowym lub stosowane niezależnie od aparatu stałego cienkołukowego.
- Dorośli również mogą podjąć się leczeniu ortodontycznemu, nie ma ograniczeń wiekowych w zakresie leczenia, natomiast sam proces leczenia obwarowany jest wskazaniami i przeciwskazaniami.
- aparaty stosowane w profilaktyce ortodontycznej, np. płytka przedsionkowa stosowana w leczeniu tyłozgryzów i zgryzów otwartych jak i dysfunkcji mięśni, która hamuje niepożądane oddziaływanie tkanek miękkich, umożliwiając harmonijny rozwój układu ustno-twarzowego
- zewnątrzustne, np. maska twarzowa, którą leczy się niedorozwój szczęki (przodozgryz rzekomy). Dzięki wyciągom zewnątrzustnym dochodzi do przemieszczania doprzedniego szczęki
- ruchome, czyli wyjmowane, różniące się budową i konstrukcją. Posiadają akrylową bryłę oraz aktywne śruby i elementy druciane, jak sprężynki, łuki wargowe, klamry czy peloty. Działają siłami przerywanymi podczas noszenia w ciągu dnia i w nocy, według zaleceń lekarza – najczęściej 12-14 godzin na dobę. Dzielimy je na jednoszczękowe i obuszczękowe.
- wewnątrzustne aparaty stałe grubołukowe, łuk Goshgariana, Lip Bumper, Trans-Force, Pendulum, Pendex
- wewnątrzustne aparaty stałe cienkołukowe, zbudowane z klejonych do zębów zamków, drutów i ligatur, mocujących je do zamków. Dzielimy je na lingwalne (klejone od strony języka) i standardowe. W zależności od rodzaju ligaturowania, mogą być klasyczne lub samoligaturujące (zamki z „klapką” lub podobnymi systemami dociskania drutu w slocie, bez użycia ligatur)
- aparaty do rozrywania szwu podniebiennego (RME – Rapid Maxillary Expansion), stosowane w zwężeniach szczęki i przodozgryzie rzekomym z dodatkowym użyciem maski twarzowej, np. aparat Hyrax, aparat Hass i modyfikacje
- korektory wady, dystalizatory, np. Twin Force, aparat Carriere Motion, które wspomagają ruchy przednio- tylne, współgrają z leczeniem aparatem stałym cienkołukowym
- elementy dodatkowe w leczeniu ortodontycznym, np. TADs, czyli mini-implanty (tzw. mini-śruby) ortodontyczne, stanowiące zakotwienie szkieletowe, wspomagają leczenie aparatem stałym cienkołukowym
- przezroczyste szyny ClearAligner, InvisAlign, to system leczenia oparty na używaniu całodobowym przezroczystych nakładek, kolejno o różnym stopniu grubości, co prowadzi do wyleczenia wady